Rychlonabíjecí stanice pro eletromobily již brzo součástí běžného provozu měst

2011-11-03 - Společnost ABB oznámila zahájení prodeje rychlonabíjecí stanice Terra v ČR.

Po téměř půlročním zkušebním provozu první rychlonabíjecí stanice pro elektromobily oznámil její výrobce, společnost ABB, zahájení prodeje sériově vyráběného nového modelu s názvem Terra, určeného pro výstavbu profesionální nabíjecí infrastruktury. Společnost jedná s čerpacími stanicemi a očekává masové rozšíření instalace během několika měsíců.

„První rychlonabíjecí stanice ABB Terra bude od prosince instalována do ostrého provozu v sídle Pražské energetiky, s níž úzce spolupracujeme v rámci projektu E-mobility. Další instalace budou postupně následovat u dalších zákazníků, kteří již potvrdili své objednávky,“ uvedla Lucie Jandová, ředitelka PR a marketingové komunikace ABB a dodala: „naše společnost již otevřela jednání o případných instalacích u čerpacích stanic v rámci obchodních řetězců a dealerů elektromobilů. V rámci skupiny ABB jsme partnerem automobilky Nissan, která patří mezi přední výrobce elektromobilů a využívá právě nabíjecí stanice ABB Terra. Současně probíhají jednání i s dalšími výrobci elektromobilů.“

Stanice Terra jsou již ve standardní výrobě, montovány jsou v Maďarsku. Běžná dodací doba nepřekračuje 16 týdnů a v průběhu výroby bude postupně docházet k jejímu zkracování. Rychlonabíjecí stanice jsou vyráběny zakázkově dle konfigurací na přání zákazníka.

Všichni elektromotoristé mají stále možnost si až do konce letošního roku zdarma v pražských Vršovicích (v sídle spol. Pražská energetika) vyzkoušet první rychlonabíjecí stanici pro elektromobily. Elektromobil zde lze nabít již do 15 minut díky rychlonabíjecí stanici ABB Hermes 1.0 o výkonu 50 kW.

Stejnosměrná rychlonabíjecí stanice Hermes 1.0 od ABB představovala prototyp, určený pro pilotní projekty v zemích Evropské unie a Asie, s cílem odladit celý systém v ostrém provozu. Získat podněty, reakce a připomínky od uživatelů a následně je zpětně promítnout do vývoje technologie, určené pro profesionální výstavbu nabíjecí infrastruktury, kterou nyní představuje ABB pod označením Terra. Rychlonabíjecí stanice Terra představuje absolutní špičku na trhu. Jde o produkt prověřený zkušebním provozem, který je současně schopen pružně reagovat na další vývoj a trendy v oblasti e-mobility a s tím spojené požadavky zákazníků.

Rychlonabíjecí stanice ABB Terra

Na trhu budou k dostání dva druhy rychlonabíjecích stanic ABB, a to Terra 51 a Terra 100.2. Rychlonabíjecí stanice Terra 51 představuje nedělenou technologii tzv. Combo o výkonu 50 kW. Výhodou této stanice je jednoduchá instalace, kompaktní rozměry a příznivá cena, která se pohybuje již od částky 850 000,- CZK bez DPH.

Druhý typ pod označením Terra 100.2 představuje dělenou technologii (vnitřní a vnější jednotka) o celkovém výkonu 100 kW (2 x 50 kW). Tato technologie je vhodná především tam, kde je málo místa a je možnost umístit výkonovou elektroniku (vnitřní jednotku) odděleně např. do technické místnosti či jiných vhodných prostorů. Vnější jednotka má podobu štíhlého stojanu zhruba ve velikosti parkovacích hodin, jaké známe z našich ulic. Je opatřena dvěma nabíjecími konektory CHAdeMO, a umožňuje tak dobíjet dvě vozidla současně.

Stanice jsou vybaveny plnohodnotným identifikačním systémem (RFID) včetně standardního SW rozhraní pro připojení do bilingových systémů. Disponují funkcí inteligentního řízení příkonu. Je možné je připojit k inteligentním napájecím systémům. V případě nedostatečného příkonu v místě lze stanici provozovat na nižších výkonových hladinách. Oba modely je možné vybavit dalšími nadstandardními prvky, dle přání zákazníka.

ABB poskytuje plnou HW a SW podporu 24 hod, nepřetržitě 365 dní v roce včetně celosvětového vzdáleného dohledu, správy stanic, záruční i pozáruční servis, náhradní díly atd. Stanice jsou připraveny pro okamžité nasazení i z pohledu platné legislativy. Mají certifikáty CE platné pro EU a certifikáty CHAdeMO. Ke stanicím je dodáván SW Galaxy MySite a Houston umožňující vzdálený dohled, správu a konfiguraci. Stanice jsou napojeny na páteřní IT Backbone provozovaný servisním centrem ABB. Tím je zajištěn profesionální nepřetržitý dohled nad dobíjecí infrastrukturou zákazníka.

V případě že zákazník nedisponuje elektromobily s CHAdeMO rozhraním, ABB nabízí technické řešení v podobě LUNA modulu, který je schopen vozidlo standardně vybavené pouze pro pomalé AC nabíjení povýšit na DC rychlonabíjecí standard CHAdeMO. Tento modul je snadno instalovatelým doplňkem a má jednoznačně definované rozhraní pro komunikaci s řídící jednotkou hostitelského vozidla. Modul je možné instalovat prakticky do všech běžných typů vozidel.

  •   Zrušit
   • Twitter
   • Facebook
   • LinkedIn
   • Weibo
   • Tisk
   • Email
  •   Zrušit
  seitp202 b2d9ea8d064e5303c125793d00599edb