Posvítili jsme si na: Největší sbírku obrazů na světě

Prohlédnout si tři miliony uměleckých děl v muzeu Ermitáž, které je jedním z nejstarších a největších muzeí světa, by trvalo více než rok. Ermitáž založila carevna Kateřina II. Veliká v roce 1764, čítá 365 místností ve 26 výstavních sálech, jejichž výzdoba je rovněž považována za národní památku. K zajištění ideálního prostředí pro umění i návštěvníky slouží energeticky úsporné technologie ABB.Největší sbírku obrazů na světě chrání technologie ABB
Kolosální a majestátní Zimní palác byl postaven v letech 1754 – 1762 jako rezidence carevny Alžběty I., dcery cara Petra I. Velikého. Prohlédnout si tři miliony uměleckých děl v muzeu Ermitáž, které je jedním z nejstarších a největších muzeí světa, by trvalo více než rok. Ermitáž založila carevna Kateřina II. Veliká v roce 1764. Sestává přibližně z 365 místností ve 26 výstavních sálech, jejichž výzdoba se rovněž považuje za národní památku.

Pro ochranu mistrovských uměleckých děl v těchto 250 let starých budovách i jejich okázalých barokních interiérů je zásadní přesná regulace teploty, kvality a vlhkosti vzduchu. Vzhledem k tomu, že najednou lze vždy vystavit jen zlomek z celé sbírky Ermitáže, je velmi důležitý také dohled nad řadou skladovacích prostor mimo veřejně přístupnou část.

Ermitáž v roce 2012 zahájila rozsáhlý projekt modernizace systémů větrání a vzduchotechniky v několika svých budovách včetně Zimního paláce, který byl vybudován pro ruské panovníky. Ermitáž si v rámci systému výměny vzduchu a řešení energetické regulace vybrala elektromotory a frekvenční měniče značky ABB.

Součástí systémů větrání a vzduchotechniky je řada motorem poháněných zařízení, například ventilátorů a dmychadel. Frekvenční měniče pomáhají ovládat motory tím, že zvyšují nebo snižují jejich příkon tak, aby jejich otáčky přesně odpovídaly potřebné pracovní zátěži. Kromě zajištění potřebné intenzity větrání mohou měniče až o 30 procent snižovat energetickou náročnost, protože motorům zabraňují dosáhnout vyššího než potřebného výkonu.

Ermitáž požadovala také systém, jehož uvedení do provozu by proběhlo rychle, a který by šel snadno začlenit do stávajících systémů automatizace a zařízení budov. Měniče ABB ACS880 lze snadno nastavit pomocí jediného modulu, který řídí několik podřízených měničů, a zajišťuje tak přesné parametry vzduchotechniky (kvalitu, teplotu vzduchu atd.). Měnič se programuje prostřednictvím ovládacího panelu s ruskou klávesnicí, vybaveného jednoduchým softwarem, který komunikuje přes vestavěné USB rozhraní. Tím je zajištěno uživatelsky příjemné rozhraní pro pracovníky Ermitáže, protože ti mohou systém rychle a přesně nastavovat a uvádět do provozu.

Měniče ABB mají vestavěné nástroje pro analýzu a optimalizaci energetické účinnosti, takže Ermitáž si může přesně vyregulovat požadované prostředí a zároveň minimalizovat energetické ztráty. Regulace otáček elektromotorů pomocí frekvenčních měničů místo mechanických brzd navíc snižuje opotřebení a prodlužuje jejich životnost.

Ermitáž v prvních dvou fázích projektu nainstalovala 31 měničů ABB ACS880 a 15 nízkonapěťových střídavých elektromotorů ABB. Analýza výkonu tohoto omezeného pilotního objemu již ukázala možné úspory nákladů na energie ve výši 13 000 dolarů ročně a snížení emisí uhlíku přibližně o 78 tun.

Zdokonalený systém kromě ochrany uměleckých děl a vlastních budov pomůže rovněž nastavovat příjemnou teplotu a vlhkost vzduchu pro návštěvníky a zaměstnance muzea během teplého vlhkého léta i mrazivé petrohradské zimy. Modernizovaný systém navíc povede ke snížení hlučnosti vzduchotechniky, což návštěvníkům dále zpříjemní pobyt.  •   Zrušit
   • Twitter
   • Facebook
   • LinkedIn
   • Weibo
   • Tisk
   • Email
  •   Zrušit

  Napište nám

  • Lenka Kalinová
   agentura mpr.:
   tel.: +420 602 213 814
   e-mail: subrtova@mpr.cz
  seitp202 ccce669f1d638834c1257cd60025a04c