Posvítili jsme si na: Bydlení budoucnosti

Představte si domov, který by se o sebe sám postaral a vyhlížel vás. Domov, který by při dešti sám zavřel okna, po setmění stáhl žaluzie, rozsvícením světel odstrašil potenciální nezvané hosty a přitom vám ještě šetřil peníze za energie. Myslíte, že je to nereálné? Potřebná technologie je dostupná již dnes. Pojďte se podívat do finských Helsinek.

Obyvatelé bytového domu „Adjutantti“ na předměstí finských Helsinek si na inteligentní bydlení již zvykají. Jejich dům je vybaven systémy automatizace, které vyvinula společnost ABB. Systémy dovolují sledovat spotřebu elektřiny, takže dokážou šetřit energie i peníze; světla a topení nezůstanou po odchodu z domu díky vypínači nikdy zbytečně zapnuté.

Bytový dům Adjutantti a další podobné stavby umožňují nahlédnout do obydlí budoucnosti – do takzvaného „inteligentního“ prostředí k životu, které svým obyvatelům poskytuje dříve nebývalou úroveň kontroly, bezpečnosti a pohodlí. „Smyslem našich řešení je vytvořit bezpečné, úsporné a pohodlné prostředí tak, aby pobyt doma představoval větší požitek,“ vysvětluje Tarak Mehta, vedoucí divize nízkonapěťových výrobků společnosti ABB.

Škála řešení pro ovládání budov od společnosti ABB si poradí se všemi přístupovými prvky domu i s osvětlením, vzduchotechnikou, zábavou, monitoringem budovy, žaluziemi a roletami a s internetovou (IP) telefonií. Pro představu, co všechno je možné, vytvořila společnost ABB pro své zákazníky a vývojáře webový portál, který dává představu o bydlení budoucnosti.V dnešní době, kdy jsou technologie dostupné, představuje hlavní problém zajištění kompatibility jednotlivých systémů automatizace budov a rozmanitých zařízení, přístrojů a služeb na trhu. Společnost ABB proto spojila síly s firmami Bosch, Cisco a LG s cílem vypracovat jednotnou softwarovou platformu, která by umožnila společné fungování výrobkům různých značek v oblasti automatizace, zabezpečení a zábavy.

Tyto čtyři společnosti nedávno podepsaly memorandum o porozumění, a jakmile obdrží souhlas příslušných úřadů hospodářské soutěže, plánují vypracovat otevřený software a dát ho k dispozici všem výrobcům, softwarovým vývojářům a poskytovatelům služeb. Připravovaný software by nejen sjednotil rozmanité služby v oblastech řízení spotřeby energie, zabezpečovacích zařízení a spotřební elektroniky, ale mohl by se také průběžně rozvíjet v mobilních aplikacích; tím by spotřebitelé získali další možnosti k ovládání svého životního prostoru.

Každý, kdo si v budoucnu koupí novou ledničku, pračku, otopnou soustavu nebo jiný typ elektrického spotřebiče, který tento software používá, může počítat se součinností a kompatibilitou tohoto výrobku s dalšími spotřebiči ve svém inteligentním domově. „Naším cílem je umožnit obyvatelům ovládat veškeré elektřinou napájené systémy a spotřebiče v domě nebo v bytě,“ říká Tarak Mehta.

Společnost ABB provádí neustálé inovace v oblasti inteligentního bydlení. Nedávno uvedla na trh své řešení vstupu do domu Welcome, které inteligentním přístrojům na dálku předává zvukové a obrazové informace. Za toto řešení převzala 15 mezinárodních designových cen včetně ceny Good Design Award z USA a německého ocenění „red dot“.  •   Zrušit
   • Twitter
   • Facebook
   • LinkedIn
   • Weibo
   • Tisk
   • Email
  •   Zrušit

  Napište nám

  seitp202 cfd9fcb8645e785cc1257c710045a078